drama / romance

Siwy Dym

„Siwy dym” to tytuł filmu dokumentalnego o Radiu ABC w Szczecinie. Chcemy w nim pokazać ludzi i emocje, jakie wiązały się z tworzeniem radia, kiedy Polska odzyskała wolność. Na przykładzie naszej rozgłośni pokażemy los blisko 200 lokalnych rozgłośni w Polsce, które rozpoczęły nadawanie na początku lat 90- tych. W ciągu 20 lat ich częstotliwości przejęte zostały przez kor-pomedia, w efekcie stacje lokalne okazały się efemerycznym narzędziem budowania w Polsce społeczeństwa obywatelskiego.
Bohaterem opowieści jest Robert Siwy Nowak, związany z radiem od 1993 do 2005 r., czyli od początku do końca. DJ, autor audycji „Siwy dym” emitowanej w ABC, radiota, który w robieniu radia odnajduje sens życia, no i szczecińska „gwiazda”, dziś swoją audycję „Siwy dym” prowadzi w Irlandii… Dlaczego?
W dokumencie występują pracownicy i słuchacze rozgłośni, znakomici artyści i publicyści. Byli pracownicy radia w dużej mierze wspierają także realizację dokumentu. To ich twórcza energia i pasja sprawiły, że do dziś wielu wspomina ABC z wielkim sentymentem. Reżyseruje go Jędrzej Niestrój.
Zakończyliśmy już etap zdjęć i rozpoczynamy postprodukcję. Na wspieram.to chcemy zebrać pieniądze na montaż. Jeśli chcesz pomóc nam ukończyć film wejdź na wspieram.to/siwy dym. Zaczynamy od 5 zł
W dokumencie występują :
Adam Bortnik,Wojtek Chołaściński, Lech Czarnecki, Grażyna Filek, Przemysław Gołyński, Adrian Janowski,
Grzegorz Kaźmierczak, Małgorzata Klimczak, Zbigniew Zibi Matczak, Artur Ratuszyński, Anna Ruda Siek,
Artur Tatinek Szyszkowski, Przemysław Thiele, Zbigniew Uciechowski, Dawid Urbański, Gabriela Wiatr,
Olgierd Wojtkowiak, Adam Wosik, Krzysztof Żurawski, Jan Babczyszyn, Jarosław Chołodecki
Longin Komołowski, Marcin Macuk, Piotr Ratajczak, Krystyna Rosłan-Kuhn ,Wojciech Waglewski i grupa VooVoo, Maciej Wierzyński, Robert Robinson Mateuszczyk,Paweł Poręba,Adrian Neumann.

Ekipa:
reżyseria: Jędrzej Niestrój
scenariusz: Małgorzata Olejniczak, Jędrzej Niestrój
operatorzy obrazu: Jędrzej Niestrój, Krzysztof Zawieja
montaż: Anna Krasowska
realizator dżwięku: Mateusz Żółkiewski
muzyka: Wojciech Chołościński
producent: Wojciech Szczudło, Studio Filmowe Kalejdoskop:
Wojciech Szczudło, Studio Filmowe Kalejdoskop
znany i wielokrotnie nagradzany producent filmów dokumentalnych i fabularnych. W ciągu 23 lat w Studiu powstało ponad 200 produkcji, które zostały nagrodzone ponad setką nagród. Ważnym wydarzeniem była w 1994 rr. nominacja do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych za film “89 mm od Europy” w reżyserii Marcela Łozińskiego. Choć statuetka powędrowała wtedy w inne ręce, sama nominacja sprawiła, że Studio stało się znane w środowisku filmowym, na całym świecie.
dr Jędrzej Niestrój
reżyseria, scenariusz: Absolwent tzw. Kowalni i wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale rzeźby, oraz absolwent Mistrzowskiej Szkoły Wajdy. Prowadzi także wykłady z nowych mediów w Akademii J. Długosza w Częstochowie.
Ma na swoim koncie m.in. znakomity film dokumentalny “Przyszedł człowiek i wziął”, który w 2009 roku był pokazywany podczas HotDocs w Toronto w Kanadzie, w bloku najciekawszych światowych dokumentów, a także miał pokazy w Wielkiej Brytanii, RPA, Grecji oraz w Polsce.
Niestrój prace wystawiał w Galerii Narodowej Zachęta, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Realizował filmy i projekty m.in. z Arturem Żmijewskim, artystą uznawanym za jednego z najlepszych współczesnych twórców w Europie.
Małgorzata Olejniczak
scenariusz: dziennikarz, redaktor, wykładowca. Debiutowała w radio ABC w 1993 r. i pracowała w nim do 2000 r. Była dziennikarzem, reporterem, wydawcą, sekretarzem redakcji, a także p.o. redaktora naczelnego.
Od 2000 roku w Warszawie. Obecnie jest redaktorem w wydawnictwie Polskapresse.
W 2012 roku w wydawnictwie Buchman opublikowała w serii Wielkie biografie „Wincenty Witos”, pracuje nad kolejną książką i scenariuszem filmu fabularnego.
Wojciech Chołościński
muzyka: producent muzyczny, realizator dźwięku, DJ. Zaczynał w 1993 roku w Radio ABC w Szczecinie. Od 1996 roku w Warszawie. Wieloletni DJ i realizator dźwięku w Radio Kolor oraz Radia Zet. Aktualnie pracuje w Wytwórni Dźwięku Burzyński-Kohnke (wytworniadzwieku).
Krzysztof Zawieja
operator kamery: Student Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji, autor zdjęc do filmu dokumentalnego “Ja Kaja”.
Anna Krasowska
montaż: absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Montowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. „Wrzecino czasu” i „Słoneczny zegar” Andrzeja Kondratiuka i Igi Cembrzyńskiej, „Tony Halik opisuje świat” i „Historia Normana Davisa” Krzysztofa Wierzbickiego, „Wirno Miłosza” w reż. Andrzeja Miłosza czy „Pasja według księdza Jerzego” Leszka Wasiuty i Andrzeja Baworowskiego.
Mateusz Żółkiewski
dźwięk: realizator dzwięku, producent muzyczny, absolwent AJD w Częstochowie.